Elektrostatik Toz Boya Tesisleri

Elektrostatik Toz Boya Tesisleri

Elektrostrostatik toz boya tesisleri, diğer toz boya sistemlerinden ayıran en büyük özellik,  Toz boya tesislerinin içerisinde sırasıyla boya öncesi yüzey hazırlık, sonrasında boya kabini, ardından pişirme fırını ve gerektiği durumlarda pişen malzemeyi soğutan sistemlerin de olduğu komple yapıya sahip olmasıdır.

Sprey Yüzey Hazırlık Sistemleri:

Yüksek üretim kapasitesinin sözkonusu olduğu durumlarda sprey hatlı sistemler daha ekonomik olmaktadır. Bu sistemlerde konveyöre asılı hareket eden parçalar sprey tüneli içerisindeki aktif bölümlerden geçerken uygun sürede, basınç, debi ve sıcaklıkta kimyasal reaksiyona girer. Sprey tüneli uzunluğunu kullanılacak proses ve konveyör hızı belirlemektedir

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Banyo tankları ve tünel, kullanılacak prosese göre Cr-Ni, epoksi boyalı Siyah sac ya da PP malzemeden imal edilmektedir. Tank cidarları ısı kaybına karşı cam yünü ile, tünel cidarları ise strafor ile izole edilip elektrostatik toz boyalı 1,2mm sac ile kaplıdır. Sıcak banyo tankları ısıtmasında prosese göre sıcak su kazanı ve plakalı eşanjör sistemi ile ya da termobloklu ısıtma sistemi ile birlikte gaz ve sıvı yakıt brülör kullanılmaktadır. Tünelin uygun bölümlerinde buhar tahliye fanları bulunmaktadır. Sistem, ana tesis kumanda panosu üzerinden kontrol çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Filtreli Toz Boya Kabinleri

Toz boya sisteminin en pratik ve kullanışlı modellerinden biri olan BOYMAK Silindirik Filtreli Elektrostatik Toz Boya Kabinleri; endüstride
birçok üretici tarafından kullanılmaktadır. Power Silindirik Filtreli Elektrostatik Toz Boya Kabinleri, yüksek toz tutma kapasitesi ile çevreci bir üründür. Alman HV filtreler sayesinde 10 mikrona kadar toz boya partikülleri tutulmaktadır. Filtreli kabinler kolay renk değişimi için tercih edilmektedir.

Vehaus Silindirik Filtreli Elektrostatik Toz Boya Kabinlerinde fan vasıtası ile emilen toz boya partiküllerinin filtre üzerine yapışması sağlanmaktadır. Filtre üzerine yapışan toz boya partikülleri otomatik patlatma valfleri vasıtası ile üzerindeki boyayı kabin içersine dökmektedir. Kabin içersine dökülen toz boya partikülleri kabin altında bulunan elek sistemine aktarılarak yabancı maddelerden ayrıldıktan sonra toz boya tabancasına iletilmektedir. Kabindeki filtre sayısı fan debisi, boyanacak parçanın büyüklüğüne ve kabindeki tabanca sayısına göre belirlenir.

Filtreli Elektrostatik Toz Boya Kabinleri, Krom, PVC, ST 37 Galvaniz malzemeden müşteri tercihine bağlı olarak üretilir.

Toz boya kabinleri 1.5mm ve 2mm DKP sacdan modüler olarak imâl edilir.
Tercihe göre galvanizli sac, PVC veya paslanmaz çelik malzemeden imâl edilebilmektedir.
Kabinin bütün parçaları demonte olup bağlantıların tümü cıvatalıdır.
Kabinlerin iç ve dış yüzeyi elektrostatik toz boya ile kaplıdır
Kabinde otomatik elek depo mevcuttur.
Kabin filtrelerinde biriken toz boya tekrar kullanılabilmektedir.
Filtrelere ters basınç uygulanarak boya birikimi önlenir.
Filtre patlatması otomatik olarak yapılmaktadır.
Toz boya filtreleri Ø320x600mm ölçülerindedir.
Toz boya filtreleri ALMAN HV kâğıttan imal edilmiştir ve10 m²/yüzey alanına sahiptir.
Toz boya filtreleri 10 mikron toz tutma kapasitesine sahiptir.
Toz boya kabininde kullanılan emiş fanları radyan tiptedir.
Toz boya kabininde sürgülü kapak mevcuttur.
Manuel ve Otomatik çalışmalara uygundur.
Tercihe bağlı olarak kabin altı otomatik süpürme sistemi ilave edilebilir.
Standart haricinde özel imalat yapılmaktadır.

Siklonlu Toz Boya Kabinleri

Power Makina Siklon Kabinleri iki ayrı üniteden meydana gelmektedir. Hava ile birlikte emilen toz boya tanecikleri 180 derecelik bir santrifüj dönme hareketi ile siklon gövdesi içerisine savrulur. Orta bölmede oluşan ikinci girdap toz taneciklerini siklon konisi üzerinden siklon kovasına indirir. Hızlı hareket eden taneciklerin birbirleriyle çarpışması sonucu oluşan küçük kırıklar hava ile birlikte ortada bulunan emiş borusuna yönelir ve filtre grubu içerisinden defo kazanına geçer. İşletim sırasında kova içerisinde biriken toz boya, belirli aralıklarla alınır ve elenerek tekrar tabancaya döndürülür.

Siklon kabinler toz boya sektöründe fazla renk değişimi olan işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Siklon kabinler merkezkaç etkisinden dolayı toz boya partiküllerini parçalamaktadır. Bu sebepten dolayın siklon deposuna biriken boyalar taze boya ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

U Tipi Toz Boya Pişirme Fırınları

Firmamızda satışı yapılan U tünel tipi pişirme fırınlarının yan duvarları, 15 cm kalınlığı sahip sandviç paneller kullanılarak üretilmektedir. Sirkülasyonun radyal fan ile yapıldığı Auto line pişirme fırınları, ısı dağılımının homojen bir şekilde sağlanması için menfez kullanmaktadır. Satışı yapılan yaş boya ve toz boya fırınları termoblokludur ve tamamen paslanmaz sactan üretilmiştir.

Firmamız bünyesinde satışı yapılan U tünel tipi pişirme fırınlarında; müşterilerimizin arzusuna göre egzoz fanı takılabildiği gibi, ürettiğimiz yaş boya kabinlerindeyse egzoz fanı standarttır. Firmamızın Auto line tünel tipi pişirme fırınları elektrostatik boya ile boyanır ve panoda sadece sertifikalı malzemeler kullanılır. yaş boya ve toz boya pişirme fırınlarının kapıları menteşelidir ve sızdırma olmaması için silikon malzeme ile yatılım sağlamaktadır. Ürettiğimiz yaş boya ve toz boya pişirme fırınlarımızın tamamı İGDAŞ onaylıdır ve TSE garantisine sahiptir. Ayrıca ürettiğimiz fırınların ısınma sürelerinin oldukça kısa olması nedeniyle siz müşterilerimize hem süre hem de maliyet avantajı sağlamaktadır.

Teknik Özellikleri

• Yan duvarlar 15 cm kalınlığında sandviç tipi panellerden oluşmaktadır.

• İzolasyon malzemesi olarak 52 kg/m3 ve 5 cm kalınlığında kaya yünü ile 14 kg/m3 ve 10 cm kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır.

• Sirkülâsyon radyal fan ile sağlanmaktadır.

• Fırında ısı dağılımı menfezler vasıtası ile homojen olarak sağlanmaktadır.

• Fırın termobloklu olup paslanmaz sactan imal edilmiştir.

• Termoblok boruları dikişsiz çelik çekme duman borusudur.

• Fırın brülörü İGDAŞ onaylı olup TSE-CE garantilidir.

• Fırında eksoz fanı bulunmaktadır. (Yaş boya kabinlerinde standart, toz boya kabinlerinde isteğe bağlı sunulmaktadır.)

• Fırının kapıları menteşeli olup, sızdırmazlık için özel slikon sızdırmazlık elemanları kullanılmaktadır.

• Panellerde 1,2 mm kalınlığında sac kullanılmaktadır.

• Fırın elektrik panosunda sertifikalı malzemeler kullanılmaktadır.

• Fırının dış kısmı elektrostatik toz boya ile boyanmıştır.

• Fırın sıcaklık kontrolü dijital olarak sağlanmaktadır.

Tünel Tipi Toz Boya Pişirme Fırınları

Otomatik tünel tipi elektrostatik toz boya fırınları kontinü çalışmalar için tasarlanmıştır. Bu fırınlarda box kutu tipi fırınlar gibi giriş çıkış kapıları yoktur. Kapı yerine hava perdeleri konulmuş olup bu perdelerden aspiratörler vasıtası ile soğuk hava üfletilerek sıcak havanın dışarı çıkması engellenmektedir. Fırın içerisi sürekli 200°C dedir.

Tünel fırınlarda konveyör sürekli hareket halindedir. Malzeme yükleme alanında konveyöre yüklenir, spray hattından geçerken spray nozulları ile malzeme üzerine püskürtülen kimyasallarla yıkama(temizlik)ve fosfat kaplama işlemi yapılır, devamında kurutma fırınından geçerken kuruyan malzeme toz boyama kabininde boyanarak pişirme fırınına yönlenir. Pişirme fırınından geçerken pişme ve kürlenme süresini tamamlayarak fırından çıkar ve boşaltma istasyonunda fırın konveyöründen alınarak işlem tamamlanmış olur. Tesis sürekli hareket halindedir.

Konveyör hızı boyanacak olan malzemenin et kalınlığına ve boyuna göre ayarlanır.

Tünel fırınlarda malzeme bir taraftan girip diğer taraftan çıkar. İsteğe bağlı olarak içten U dönüşlü olarakta imal edilebilir. U dönüşlü fırınlarda malzeme fırının içerisinde U dönüşü yaparak girdiği taraftan tekrar çıkış yapar. U dönüşlü fırınlar genellikle fabrikada yer sıkıntısı olması durumlarında yerden kazanmak için tercih edilir.

Tam otomatik tünel fırın yüksek kapasiteli işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.