Elektrostatik Toz Boya Tesisleri

Elektrostatik Toz Boyama Nedir?

Elektrostatik kaplama, bir iş parçasını daha verimli bir şekilde boyamak için yüklü parçacıkları kullanan bir üretim prosesidir. Toz halindeki partiküller veya atomize sıvı formundaki boya, başlangıçta normal püskürtme yöntemleri kullanılarak iletken bir iş parçasına doğru yansıtılır ve daha sonra güçlü bir elektrostatik yük ile iş parçasına doğru hızlandırılır. Elektrostatik kaplama, bir iş parçasını daha verimli bir şekilde boyamak için yüklü parçacıkları kullanan bir üretim prosesidir. Toz halindeki partiküller veya atomize sıvı formundaki boya, başlangıçta normal püskürtme yöntemleri kullanılarak iletken bir iş parçasına doğru yansıtılır ve daha sonra güçlü bir elektrostatik yük ile iş parçasına doğru hızlandırılır. [1] Elektrostatik kaplama (veya e-kaplama) işlemine bir ilave elektrik iletken parçaların elektrostatik olarak yüklenen bir boya tankına daldırılmasıdır. Boyanın metale iyonik bağ oluşturması, boya tabakasını oluşturur, burada kalınlığı, parçaların tankta bırakıldığı sürenin uzunluğuyla ve şarjın aktif kaldığı süre ile doğru orantılıdır. Parçalar boya tankından çıkarıldıktan sonra, iyonik olarak bağlanmamış herhangi bir kalıntı boyayı çıkarmak için durulanırlar, parçanın yüzeyi üzerine ince bir elektrostatik bağlı boya filmi bırakılır.

Uygulama şekli

İş parçası, bir konveyör bandını bir boya kabini ya da elektrostatik yüklü boya partikülleri ile püskürtüldüğü ya da içine daldırıldığı boya tankına doğru hareket eder. Bir toz boya kabini içine entegre edilen boya püskürtme boyalarının% 95 ve% 100’ü arasında geri kazanılan bir toz geri kazanım ünitesidir. İş parçası kaplandıktan sonra, konveyör bandında boya kuruması yapılan bir fırına devam eder. Elektrostatik kaplama işleminin faydaları, fazla spreyin geri kazanılması ve maliyetleri azaltan işlemlerin otomatikleştirilmesidir. Püskürtme azlığının sebebi, parçaya çarpmayan boya partikülleri havaya dönüp parçaya geri dönüyor. Ayrıca, işlemin bazı dezavantajları vardır: kaplama alanındaki her şey, statik birikmeyi önlemek için kolayca topraklanabilir ve askıya alma cihazlarına ve / veya asılan cihazların konveyörün üzerinde durduğu yerlere zarar verebilir. Tüm askılar, konveyörler, vb. Iyi bir zemin elde etmek için sık sık temizlenmeli ve bölgedeki herhangi bir kimsenin ciddi bir şok almasını engellemelidir. Havadaki bir sistemde, kaplanan parça üzerindeki tüm girintiler kaçırılabilir çünkü elektrostatik boya köşelere ve keskin kenarlara daha fazla çekilir; Bu, parçanın girintileri varsa, kaplama için başka bir işlemin daha iyi bir seçenek olabileceği anlamına gelir. Daldırma işleminde kör deliklerde ve derin girintilerde hava sıkışması meydana gelebilir, bu nedenle boya tankına girerken parçanın konumlandırılması boya kaplamasını kısıtlayacak herhangi bir sıkışmış havanın çıkarılmasında kritik öneme sahiptir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kabin veya tankın boyutuyla sınırlıdır. Elektrostatik kaplamanın kullanılmasıyla, boyaların, sadece boyaların çalışma eğilimi ile sınırlandırılmış olan çeşitli kalınlıklarda uygulanması ve böylece çok kalın bir şekilde uygulandığında kaplamayı bozması mümkündür. Bir kalın katın aksine birçok ince katın uygulanması tercih edilir.

Kurulum ve Ekipman

İş, en çok el ya da pense kullanılarak herhangi bir şekilde kaplama kabinine ya da askıya teslim edilebilir. Kabin veya tankın içinden geçtikten ve kaplandıktan sonra, iş parçası ya boya fırınının parça üzerinde kürlenmesine izin vermek için fırın fırınına ya da açık havaya girer. Püskürtme kaplamasında, istenen boya kıvamına ve iş parçasının şekline bağlı olarak birçok farklı püskürtme memesi kullanılabilir. Elektrostatik kaplamada kullanım için çok çeşitli püskürtme nozulları bulunmaktadır. Kullanılan meme tipi büyük ölçüde boyanacak olan iş parçasının şekline ve boyanın kıvamına bağlı olmalıdır.

Özellikleri

  • Hem iş parçasına hem de püskürtme mekanizmasına uygulanan yüksek voltajlı elektrostatik yükü kullanır.
  • Püskürtmeli boyaların% 95’inden fazlası, fazla püskürtmeli ve daha iyi sarılı olarak kullanılır.
  • Boya malzemeleri toz veya sıvı olabilir Süreç otomatik veya manuel olabilir İş parçaları iletken olmalı İş parçaları genellikle kaplandıktan sonra pişirilir,
  • Fırında pişirilen boya çok iyi yapışır ve agresif bir şekilde sökme aracı olmaksızın çıkarılması zordur.